CW Industries CWN-350-14-0021
CWN-350-14-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-350-14-0021
Brief Description
CONN STRAIGHT LEAD 14 PIN
Datasheet Download
CWN-350-14-0021.pdf
Availability of CWN-350-14-0021
QUANTITY
CWN-350-14-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-350-14-0021
Internal Part NumberEIS-CWN-350-14-0021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-350-14-0021
Related LinksCWN-350, CWN-350-14-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-350-14-0021 Details Description
Related parts for CWN-350-14-0021
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RECEPT .050 30POS R/A T/H datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 5.4 INCH datasheet.pdf