CW Industries CWN-500-16-0021
CWN-500-16-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-500-16-0021
Brief Description
CONN HDR 16PIN GOLD RT ANG PCB
Datasheet Download
CWN-500-16-0021.pdf
Availability of CWN-500-16-0021
QUANTITY
CWN-500-16-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-500-16-0021
Internal Part NumberEIS-CWN-500-16-0021
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-500-16-0021
Related LinksCWN-500, CWN-500-16-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-500-16-0021 Details Description
Related parts for CWN-500-16-0021
IC MONITOR SUPPLY 3.3V SOT-223 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC datasheet.pdf
CAP ALUM 51000UF 16V SCREW datasheet.pdf
IC PWM CTRLR BUCK 2PHASE 24-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
IC TONE DECODR PHAS LOC LP 8-DIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 9C S 24" YEL NI datasheet.pdf