CW Industries CWN-512-20-0000
CWN-512-20-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-512-20-0000
Brief Description
CONN HDR 20PIN GOLD RT ANG PCB
Datasheet Download
CWN-512-20-0000.pdf
Availability of CWN-512-20-0000
QUANTITY
CWN-512-20-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-512-20-0000
Internal Part NumberEIS-CWN-512-20-0000
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-512-20-0000
Related LinksCWN-512, CWN-512-20-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-512-20-0000 Details Description
Related parts for CWN-512-20-0000
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS BK datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 100W PG-63248-2 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 2W datasheet.pdf