Sensata Technologies/Airpax IEG12-29760-1-V
IEG12-29760-1-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG12-29760-1-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER
Datasheet Download
IEG12-29760-1-V.pdf
Availability of IEG12-29760-1-V
QUANTITY
IEG12-29760-1-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG12-29760-1-V
Internal Part NumberEIS-IEG12-29760-1-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles-
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG12-29760-1-V
Related LinksIEG12-2, IEG12-29760-1-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG12-29760-1-V Details Description
Related parts for IEG12-29760-1-V
CONN HEADER VERT .100 6POS 30AU datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 4A KBL datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSID 0-100MV DIP datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
100000UF 16V 40X100MM 105C 5000H datasheet.pdf