CW Industries CWR-142-10-0203
CWR-142-10-0203 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-142-10-0203
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN IDC 10PIN TIN PCB
Datasheet Download
CWR-142-10-0203.pdf
Availability of CWR-142-10-0203
QUANTITY
CWR-142-10-0203 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-142-10-0203
Internal Part NumberEIS-CWR-142-10-0203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions10
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28-30 AWG, Stranded or Solid
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlue
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-142-10-0203
Related LinksCWR-142, CWR-142-10-0203 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-142-10-0203 Details Description
Related parts for CWR-142-10-0203
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC TXRX TRANSL LV IEEE 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf