CW Industries CWR-170-20-0000
CWR-170-20-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-170-20-0000
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARDEDGE 20PIN GOLD W/O EAR
Datasheet Download
CWR-170-20-0000.pdf
Availability of CWR-170-20-0000
QUANTITY
CWR-170-20-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-170-20-0000
Internal Part NumberEIS-CWR-170-20-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series170
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.032" ~ 0.070" (0.81mm ~ 1.78mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationIDC
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material - InsulationThermoplastic
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-170-20-0000
Related LinksCWR-170, CWR-170-20-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-170-20-0000 Details Description
Related parts for CWR-170-20-0000
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 2W 3.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 290MA 900 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
"MICRO 51C P 48"" YEL JACKS NI" datasheet.pdf
CAP FILM 36UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf