CW Industries CWR-210-14-0000
CWR-210-14-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-210-14-0000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 14PIN GOLD W/STR REL
Datasheet Download
CWR-210-14-0000.pdf
Availability of CWR-210-14-0000
QUANTITY
CWR-210-14-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-210-14-0000
Internal Part NumberEIS-CWR-210-14-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-210-14-0000
Related LinksCWR-210, CWR-210-14-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-210-14-0000 Details Description
Related parts for CWR-210-14-0000
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIBER 5M W/4M PROTECTIVE TUBE datasheet.pdf
LABEL WARNING datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO-214AA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf