CW Industries CWR-227-50-0000
CWR-227-50-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWR-227-50-0000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 50PIN GOLD W/KEY
Datasheet Download
CWR-227-50-0000.pdf
Availability of CWR-227-50-0000
QUANTITY
CWR-227-50-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR-227-50-0000
Internal Part NumberEIS-CWR-227-50-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulation Displacement Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCWR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through, Polarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR-227-50-0000
Related LinksCWR-227, CWR-227-50-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWR-227-50-0000 Details Description
Related parts for CWR-227-50-0000
JUMPER-H1502TR/A3049Y/H1502TR 8" datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 7.9UH SMD datasheet.pdf
SENSOR WITH DAYLIGHTING SMT datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CIR 30C 24#16 6#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 10F -20%, +50% 2.5V T/H datasheet.pdf