AVX Corporation CWR19MB106KBHC
CWR19MB106KBHC picture photo
Mfg. Part Number
CWR19MB106KBHC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR19MB106KBHC.pdf
Availability of CWR19MB106KBHC
QUANTITY
CWR19MB106KBHC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR19MB106KBHC
Internal Part NumberEIS-CWR19MB106KBHC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/11, CWR19
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.18mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR19MB106KBHC
Related LinksCWR19MB, CWR19MB106KBHC Datasheet, AVX Corporation Distributor
CWR19MB106KBHC Details Description
Related parts for CWR19MB106KBHC
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SFP+ LOOPBCK ADAPTER UNIVER datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS VERT .64MM datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC2204 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf