Vishay/Sprague CWR26HB106JBFZ
CWR26HB106JBFZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HB106JBFZ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HB106JBFZ.pdf
Availability of CWR26HB106JBFZ
QUANTITY
CWR26HB106JBFZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HB106JBFZ
Internal Part NumberEIS-CWR26HB106JBFZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)667 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HB106JBFZ
Related LinksCWR26HB, CWR26HB106JBFZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HB106JBFZ Details Description
Related parts for CWR26HB106JBFZ
IC ADC 12BIT PAR 420K 28QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 30M datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf