Vishay/Sprague CWR26HB226MCGA\PR
CWR26HB226MCGA\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HB226MCGA\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HB226MCGA\PR.pdf
Availability of CWR26HB226MCGA\PR
QUANTITY
CWR26HB226MCGA\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HB226MCGA\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HB226MCGA\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HB226MCGA\PR
Related LinksCWR26HB2, CWR26HB226MCGA\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HB226MCGA\PR Details Description
Related parts for CWR26HB226MCGA\PR
SWITCH BASIC SPDT .1A SEALED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 2.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf