Vishay/Sprague CWR26HC226JBGC\TR
CWR26HC226JBGC\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC226JBGC\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HC226JBGC\TR.pdf
Availability of CWR26HC226JBGC\TR
QUANTITY
CWR26HC226JBGC\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC226JBGC\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HC226JBGC\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC226JBGC\TR
Related LinksCWR26HC2, CWR26HC226JBGC\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC226JBGC\TR Details Description
Related parts for CWR26HC226JBGC\TR
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
WIRELESS PANEL MOUNT MONITOR datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 24POS datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf