Vishay/Sprague CWR26HC226JBGZ
CWR26HC226JBGZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC226JBGZ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HC226JBGZ.pdf
Availability of CWR26HC226JBGZ
QUANTITY
CWR26HC226JBGZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC226JBGZ
Internal Part NumberEIS-CWR26HC226JBGZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC226JBGZ
Related LinksCWR26HC, CWR26HC226JBGZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC226JBGZ Details Description
Related parts for CWR26HC226JBGZ
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 54POS R/A GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 916 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 0.4A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 139A SP3 datasheet.pdf