Vishay/Sprague CWR26HC226JCGA
CWR26HC226JCGA picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC226JCGA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HC226JCGA.pdf
Availability of CWR26HC226JCGA
QUANTITY
CWR26HC226JCGA Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC226JCGA
Internal Part NumberEIS-CWR26HC226JCGA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC226JCGA
Related LinksCWR26HC, CWR26HC226JCGA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC226JCGA Details Description
Related parts for CWR26HC226JCGA
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
METAL CLAMP 1/2 X 3/8 datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
AC REACTOR 18.5 TO 22KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 9A DFN5X6 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf