Vishay/Sprague CWR26HC226MCGA\TR
CWR26HC226MCGA\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HC226MCGA\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HC226MCGA\TR.pdf
Availability of CWR26HC226MCGA\TR
QUANTITY
CWR26HC226MCGA\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HC226MCGA\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26HC226MCGA\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HC226MCGA\TR
Related LinksCWR26HC2, CWR26HC226MCGA\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HC226MCGA\TR Details Description
Related parts for CWR26HC226MCGA\TR
CONN HEADER 42POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PRESSURE N.O. 1PSI datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 470VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf