Vishay/Sprague CWR26HH106MCFC
CWR26HH106MCFC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH106MCFC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HH106MCFC.pdf
Availability of CWR26HH106MCFC
QUANTITY
CWR26HH106MCFC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH106MCFC
Internal Part NumberEIS-CWR26HH106MCFC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)667 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH106MCFC
Related LinksCWR26HH, CWR26HH106MCFC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH106MCFC Details Description
Related parts for CWR26HH106MCFC
DIODE MODULE 45V 240A HALF-PAK datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1.75GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC REG BOOST INT-SWITCH 48-TQFN datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
SERIAL CABLE RJ11 TO FML 9DSUB datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
6' USB A TO MICRO B CABLE M/M datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
330UF 10V 10X16 105C RAD datasheet.pdf