Vishay/Sprague CWR26HK107JCHZ\PR
CWR26HK107JCHZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK107JCHZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HK107JCHZ\PR.pdf
Availability of CWR26HK107JCHZ\PR
QUANTITY
CWR26HK107JCHZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK107JCHZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK107JCHZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK107JCHZ\PR
Related LinksCWR26HK1, CWR26HK107JCHZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK107JCHZ\PR Details Description
Related parts for CWR26HK107JCHZ\PR
SHELF VENTILATED STATIONARY datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 2.6A DPAK datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL PWR 8-SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 2220 datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf
PLCC-28/LCC-28/JLCC-28 STENCIL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf