Vishay/Sprague CWR26KB106JBGA
CWR26KB106JBGA picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106JBGA
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106JBGA.pdf
Availability of CWR26KB106JBGA
QUANTITY
CWR26KB106JBGA Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106JBGA
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106JBGA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106JBGA
Related LinksCWR26KB, CWR26KB106JBGA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106JBGA Details Description
Related parts for CWR26KB106JBGA
RES SMD 2.55K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 1.14V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 4MM datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 3S FIN datasheet.pdf