Vishay/BCcomponents MBB02070C5498FRP00
MBB02070C5498FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C5498FRP00
Brief Description
RES 5.49 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C5498FRP00.pdf
Availability of MBB02070C5498FRP00
QUANTITY
MBB02070C5498FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C5498FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C5498FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C5498FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C5498FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C5498FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C5498FRP00
TIMER SOLID STATE DPDT 120V SMD datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG BLK/WH 2.7-3.9 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH (UPPER DIE) datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 19SKT PCB datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE datasheet.pdf
AC/DC CNV 400W 24V BRD MNT C GRD datasheet.pdf