Vishay/Sprague CWR26KH106MCGA\PR
CWR26KH106MCGA\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KH106MCGA\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KH106MCGA\PR.pdf
Availability of CWR26KH106MCGA\PR
QUANTITY
CWR26KH106MCGA\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KH106MCGA\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26KH106MCGA\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KH106MCGA\PR
Related LinksCWR26KH1, CWR26KH106MCGA\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KH106MCGA\PR Details Description
Related parts for CWR26KH106MCGA\PR
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB ROM 225LFBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 15NS 208PQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 5W T18 datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf