Vishay/Sprague CWR26MB106JCHZ\TR
CWR26MB106JCHZ\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106JCHZ\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106JCHZ\TR.pdf
Availability of CWR26MB106JCHZ\TR
QUANTITY
CWR26MB106JCHZ\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106JCHZ\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106JCHZ\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106JCHZ\TR
Related LinksCWR26MB1, CWR26MB106JCHZ\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106JCHZ\TR Details Description
Related parts for CWR26MB106JCHZ\TR
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 28POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3MM WTB VERT datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.255 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
SIGMAFORM TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf