Vishay/Sprague CWR26MC106JCHA\HR
CWR26MC106JCHA\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106JCHA\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106JCHA\HR.pdf
Availability of CWR26MC106JCHA\HR
QUANTITY
CWR26MC106JCHA\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106JCHA\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106JCHA\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106JCHA\HR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106JCHA\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106JCHA\HR Details Description
Related parts for CWR26MC106JCHA\HR
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 32BIT SER 80BGA datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
XCEDE HD 3W 3PVH 4COL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 28POS SMD GOLD datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, Parallel Interface 2.5 V to 5.5 V, Parallel Interface IC datasheet.pdf