Vishay/Sprague CWR26MK106JCHC
CWR26MK106JCHC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MK106JCHC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MK106JCHC.pdf
Availability of CWR26MK106JCHC
QUANTITY
CWR26MK106JCHC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MK106JCHC
Internal Part NumberEIS-CWR26MK106JCHC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MK106JCHC
Related LinksCWR26MK, CWR26MK106JCHC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MK106JCHC Details Description
Related parts for CWR26MK106JCHC
CONN SPRING 54POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 48TSOP datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 85/54 K MC NE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 78K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 68POS datasheet.pdf