Vishay/Sprague CWR26MK106MBHC\HR
CWR26MK106MBHC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MK106MBHC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MK106MBHC\HR.pdf
Availability of CWR26MK106MBHC\HR
QUANTITY
CWR26MK106MBHC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MK106MBHC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MK106MBHC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MK106MBHC\HR
Related LinksCWR26MK1, CWR26MK106MBHC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MK106MBHC\HR Details Description
Related parts for CWR26MK106MBHC\HR
CONN RCPT 40POS .050 VERT SCA-2 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6POS 2 POLES 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MARKER CABLE TIES datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 38POS SNGL PCB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf