AVX Corporation CWR29HC225KCCC
CWR29HC225KCCC picture photo
Mfg. Part Number
CWR29HC225KCCC
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10% 15V 2005
Datasheet Download
CWR29HC225KCCC.pdf
Availability of CWR29HC225KCCC
QUANTITY
CWR29HC225KCCC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR29HC225KCCC
Internal Part NumberEIS-CWR29HC225KCCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/11, CWR29
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2005 (5113 Metric)
Size / Dimension0.200" L x 0.050" W (5.08mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR29HC225KCCC
Related LinksCWR29HC, CWR29HC225KCCC Datasheet, AVX Corporation Distributor
CWR29HC225KCCC Details Description
Related parts for CWR29HC225KCCC
BOARD TERMINAL DBL TURRET 12POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 140/42MM-48" datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS PIN datasheet.pdf
VCSEL CHIP ARRAY DIE 801NM 4GBPS datasheet.pdf
F3SJ-A1265P20 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 11.059200 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf