Connor-Winfield CWX825-16.0M
CWX825-16.0M picture photo
Mfg. Part Number
CWX825-16.0M
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX825-16.0M.pdf
Availability of CWX825-16.0M
QUANTITY
CWX825-16.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX825-16.0M
Internal Part NumberEIS-CWX825-16.0M
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX825-16.0M
Related LinksCWX825, CWX825-16.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX825-16.0M Details Description
Related parts for CWX825-16.0M
RES SMD 237 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .09 OHM 5W 5% datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
BOARD PROTOTYPING FOR EFM32 datasheet.pdf
HYBRID I/O CONN PLUG HSG 26P datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR SGP.18C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf