Connor-Winfield CWX825-27.0M
CWX825-27.0M picture photo
Mfg. Part Number
CWX825-27.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX825-27.0M.pdf
Availability of CWX825-27.0M
QUANTITY
CWX825-27.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX825-27.0M
Internal Part NumberEIS-CWX825-27.0M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCWX825
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX825-27.0M
Related LinksCWX825, CWX825-27.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX825-27.0M Details Description
Related parts for CWX825-27.0M
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 437K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 5POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
MICRO 9C 24" YEL PIN JACKS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf