Yageo CX1210MKX7R9BB104
CX1210MKX7R9BB104 picture photo
Mfg. Part Number
CX1210MKX7R9BB104
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
CX1210MKX7R9BB104.pdf
Availability of CX1210MKX7R9BB104
QUANTITY
CX1210MKX7R9BB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX1210MKX7R9BB104
Internal Part NumberEIS-CX1210MKX7R9BB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesX2Y Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX1210MKX7R9BB104
Related LinksCX1210MK, CX1210MKX7R9BB104 Datasheet, Yageo Distributor
CX1210MKX7R9BB104 Details Description
Related parts for CX1210MKX7R9BB104
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
RES 220 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 9.65MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 73K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MINIFITJR BMI RA HDR ASSY SEL VO datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf