Cree Inc. CXA1507-0000-000N00H235G
CXA1507-0000-000N00H235G picture photo
Mfg. Part Number
CXA1507-0000-000N00H235G
Brief Description
LED COB CXA1507 3500K WHITE SMD
Datasheet Download
CXA1507-0000-000N00H235G.pdf
Availability of CXA1507-0000-000N00H235G
QUANTITY
CXA1507-0000-000N00H235G Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1507-0000-000N00H235G
Internal Part NumberEIS-CXA1507-0000-000N00H235G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test935 lm (900 lm ~ 970 lm)
Current - Test200mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test130 lm/W
Current - Max375mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1507-0000-000N00H235G
Related LinksCXA1507-0000, CXA1507-0000-000N00H235G Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1507-0000-000N00H235G Details Description
Related parts for CXA1507-0000-000N00H235G
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO MUX/AMP 2CH 16-QSOP datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 800V 150A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.780" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
RBO 8-FE-HC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf