Cree Inc. CXB1507-0000-000F0HH440G
CXB1507-0000-000F0HH440G picture photo
Mfg. Part Number
CXB1507-0000-000F0HH440G
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB CXB1507 4000K WHT SMD
Datasheet Download
CXB1507-0000-000F0HH440G.pdf
Availability of CXB1507-0000-000F0HH440G
QUANTITY
CXB1507-0000-000F0HH440G Order Process
Ship out your order
Specifications of CXB1507-0000-000F0HH440G
Internal Part NumberEIS-CXB1507-0000-000F0HH440G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXlamp® CXB1507
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1005 lm (970 lm ~ 1040 lm)
Current - Test400mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test140 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXB1507-0000-000F0HH440G
Related LinksCXB1507-0000, CXB1507-0000-000F0HH440G Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXB1507-0000-000F0HH440G Details Description
Related parts for CXB1507-0000-000F0HH440G
GDT 150V 15% 10KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CABINET STEEL 24X24X72 GREY datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf