Cree Inc. CXB1512-0000-000N0BN440E
CXB1512-0000-000N0BN440E picture photo
Mfg. Part Number
CXB1512-0000-000N0BN440E
Brief Description
LED COB CXB1512 4000K WHT SMD
Datasheet Download
CXB1512-0000-000N0BN440E.pdf
Availability of CXB1512-0000-000N0BN440E
QUANTITY
CXB1512-0000-000N0BN440E Order Process
Ship out your order
Specifications of CXB1512-0000-000N0BN440E
Internal Part NumberEIS-CXB1512-0000-000N0BN440E
SeriesXlamp® CXB1512
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 5-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1770 lm (1710 lm ~ 1830 lm)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test140 lm/W
Current - Max600mA
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXB1512-0000-000N0BN440E
Related LinksCXB1512-0000, CXB1512-0000-000N0BN440E Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXB1512-0000-000N0BN440E Details Description
Related parts for CXB1512-0000-000N0BN440E
THYRISTOR 8V 250A SMB datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.2VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 114MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
WLAN/BT COMBINATION MODULE datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf