Luminus Devices Inc. CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3
CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3 picture photo
Mfg. Part Number
CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB WHT 17.5MM 2700K 95CRI
Datasheet Download
CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3.pdf
Availability of CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3
Internal Part NumberEIS-CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package180
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCXM-18
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2168 lm (2110 lm ~ 2225 lm)
Current - Test800mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test77 lm/W
Current - Max1.6A
CRI (Color Rendering Index)95
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension21.50mm L x 21.50mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)17.50mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3
Related LinksCXM-18-27-95, CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3 Details Description
Related parts for CXM-18-27-95-36-AA00-F1-3
CONN RING 10 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
IC CMOS D/A CONV 12BIT 18-DIP datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL 3WIRE 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
WIREWAY JUNCTION BOX 6X6" datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LIION 8WSON datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf