Stackpole Electronics Inc. RNCF0402BTE28K0
RNCF0402BTE28K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402BTE28K0
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402BTE28K0.pdf
Availability of RNCF0402BTE28K0
QUANTITY
RNCF0402BTE28K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402BTE28K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0402BTE28K0
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0402BTE28K0
Related LinksRNCF040, RNCF0402BTE28K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0402BTE28K0 Details Description
Related parts for RNCF0402BTE28K0
SCREWDRIVER SET HEX 9PC datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 34POS datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SL 7.62HP/10/90F 3.2 SN OR BX datasheet.pdf
MODULE DDR3 2GB MINIDIMM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf