Cypress Semiconductor CY39200V208-83NTXC
CY39200V208-83NTXC picture photo
Mfg. Part Number
CY39200V208-83NTXC
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 3072MC 15NS 208BQFP
Datasheet Download
CY39200V208-83NTXC.pdf
Availability of CY39200V208-83NTXC
QUANTITY
CY39200V208-83NTXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY39200V208-83NTXC
Internal Part NumberEIS-CY39200V208-83NTXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesDelta 39K™ ISR™
PackagingTray
Programmable TypeIn-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
Delay Time tpd(1) Max15.0ns
Voltage Supply - Internal2.5V, 3.3V
Number of Logic Elements/Blocks-
Number of Macrocells3072
Number of Gates288000
Number of I/O136
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY39200V208-83NTXC
Related LinksCY39200V2, CY39200V208-83NTXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY39200V208-83NTXC Details Description
Related parts for CY39200V208-83NTXC
IC ADC 12BIT 2CHAN SRL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ANLG CURR/VOLT OUT DVR 20VQFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-DFN (5x4) datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2.87A 1CH 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 920MA 360 MOHM datasheet.pdf