Cypress Semiconductor CY62137FV30LL-55ZSXET
CY62137FV30LL-55ZSXET picture photo
Mfg. Part Number
CY62137FV30LL-55ZSXET
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP
Datasheet Download
CY62137FV30LL-55ZSXET.pdf
Availability of CY62137FV30LL-55ZSXET
QUANTITY
CY62137FV30LL-55ZSXET Order Process
Ship out your order
Specifications of CY62137FV30LL-55ZSXET
Internal Part NumberEIS-CY62137FV30LL-55ZSXET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Polyimide Process 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMoBL®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size2M (128K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY62137FV30LL-55ZSXET
Related LinksCY62137FV3, CY62137FV30LL-55ZSXET Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY62137FV30LL-55ZSXET Details Description
Related parts for CY62137FV30LL-55ZSXET
JUMPER-H2730TR/C2040V/X 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W AXIAL datasheet.pdf