Cypress Semiconductor CY7C0831AV-167AXC
CY7C0831AV-167AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C0831AV-167AXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 167MHZ 120TQFP
Datasheet Download
CY7C0831AV-167AXC.pdf
Availability of CY7C0831AV-167AXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C0831AV-167AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C0831AV-167AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C0831AV-167AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size2M (128K x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case120-LQFP
Supplier Device Package120-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C0831AV-167AXC
Related LinksCY7C0831, CY7C0831AV-167AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C0831AV-167AXC Details Description
Related parts for CY7C0831AV-167AXC
RES SMD 16.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 500K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf