Cypress Semiconductor CY7C1020CV26-15ZSXET
CY7C1020CV26-15ZSXET picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1020CV26-15ZSXET
Brief Description
IC SRAM 512KBIT 15NS 44TSOP
Datasheet Download
CY7C1020CV26-15ZSXET.pdf
Availability of CY7C1020CV26-15ZSXET
QUANTITY
CY7C1020CV26-15ZSXET Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1020CV26-15ZSXET
Internal Part NumberEIS-CY7C1020CV26-15ZSXET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size512K (32K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.5 V ~ 2.7 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1020CV26-15ZSXET
Related LinksCY7C1020CV, CY7C1020CV26-15ZSXET Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1020CV26-15ZSXET Details Description
Related parts for CY7C1020CV26-15ZSXET
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M PREWIRED MOD datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO252 datasheet.pdf