Cypress Semiconductor CY7C1061G30-10BVJXI
CY7C1061G30-10BVJXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1061G30-10BVJXI
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 10NS 48VFBGA
Datasheet Download
CY7C1061G30-10BVJXI.pdf
Availability of CY7C1061G30-10BVJXI
QUANTITY
CY7C1061G30-10BVJXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1061G30-10BVJXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1061G30-10BVJXI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (1M x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-VFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1061G30-10BVJXI
Related LinksCY7C1061G, CY7C1061G30-10BVJXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1061G30-10BVJXI Details Description
Related parts for CY7C1061G30-10BVJXI
SWITCH KEYLOCK LATCH RND datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DETECTOR VOLTAGE ADJUSTABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 11POS 3.81MM ORG datasheet.pdf
EVALBOARD NOISE CANCELLING datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 40POS SMD datasheet.pdf