Cypress Semiconductor CY7C1062DV33-10BGI
CY7C1062DV33-10BGI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1062DV33-10BGI
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 10NS 119BGA
Datasheet Download
CY7C1062DV33-10BGI.pdf
Availability of CY7C1062DV33-10BGI
QUANTITY
CY7C1062DV33-10BGI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1062DV33-10BGI
Internal Part NumberEIS-CY7C1062DV33-10BGI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTransition to 65-nanometer 24/Sep/2015
Standard Package84
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (512K x 32)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1062DV33-10BGI
Related LinksCY7C1062D, CY7C1062DV33-10BGI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1062DV33-10BGI Details Description
Related parts for CY7C1062DV33-10BGI
RES SMD 2.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 700MA 102 MOHM datasheet.pdf
RES 0.022 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf