Cypress Semiconductor CY7C1145LV18-400BZXC
CY7C1145LV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1145LV18-400BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 400MHZ
Datasheet Download
CY7C1145LV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C1145LV18-400BZXC
QUANTITY
CY7C1145LV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1145LV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1145LV18-400BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1145LV18-400BZXC
Related LinksCY7C1145LV, CY7C1145LV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1145LV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C1145LV18-400BZXC
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
MODEM CELLULAR QUAD GPRS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 1POS datasheet.pdf
04 MODII HDR SRST B/A LF datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MAG MATE LEAF KONT datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 20V SMD datasheet.pdf