Cypress Semiconductor CY7C1270XV18-600BZXC
CY7C1270XV18-600BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1270XV18-600BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 600MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1270XV18-600BZXC.pdf
Availability of CY7C1270XV18-600BZXC
QUANTITY
CY7C1270XV18-600BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1270XV18-600BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1270XV18-600BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed600MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1270XV18-600BZXC
Related LinksCY7C1270XV, CY7C1270XV18-600BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1270XV18-600BZXC Details Description
Related parts for CY7C1270XV18-600BZXC
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 100V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" STACKER datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 400W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 6DFN datasheet.pdf
IC SW DVR 60V 8CH P-P 28-QFN datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf