Cypress Semiconductor CY7C1312KV18-250BZC
CY7C1312KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1312KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1312KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1312KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312KV18-250BZC
Related LinksCY7C1312K, CY7C1312KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1312KV18-250BZC
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 130MSPS 64-QFN datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 94POS datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 8.27"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
BLADE SHEAR datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf