Cypress Semiconductor CY7C1314BV18-250BZC
CY7C1314BV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1314BV18-250BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1314BV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1314BV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1314BV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1314BV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1314BV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1314BV18-250BZC
Related LinksCY7C1314B, CY7C1314BV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1314BV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1314BV18-250BZC
RES ARRAY 9 RES 47K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 14PS DL GOLD datasheet.pdf
IC NETWORK TERMINATOR TQFP-64 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 178 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf