Cypress Semiconductor CY7C1314SV18-200BZC
CY7C1314SV18-200BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1314SV18-200BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1314SV18-200BZC.pdf
Availability of CY7C1314SV18-200BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1314SV18-200BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1314SV18-200BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1314SV18-200BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1314SV18-200BZC
Related LinksCY7C1314S, CY7C1314SV18-200BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1314SV18-200BZC Details Description
Related parts for CY7C1314SV18-200BZC
BATT VRLA 12V 3.3AH datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX187 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 120 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOP datasheet.pdf