Cypress Semiconductor CY7C1318CV18-250BZC
CY7C1318CV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1318CV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1318CV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1318CV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1318CV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1318CV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1318CV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1318CV18-250BZC
Related LinksCY7C1318C, CY7C1318CV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1318CV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1318CV18-250BZC
TRANSF TELE COUP 600 OHM 50MADC datasheet.pdf
JACK BANANA SHEATH DIY BLK 10PC datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 634K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf