XP Power ECM100US07
ECM100US07 picture photo
Mfg. Part Number
ECM100US07
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 7V 100W
Datasheet Download
ECM100US07.pdf
Availability of ECM100US07
QUANTITY
ECM100US07 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM100US07
Internal Part NumberEIS-ECM100US07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECM(40 - 100) Series TUV Certificate
ECM(40 - 100) Series UL Certificate
RoHS InformationECM(40 - 100) Series Declaration of Conformity
3D ModelECM100USxx.stpECM100USxx.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECM
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 17V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14.3A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.50" L x 2.50" W x 1.06" H (114.3mm x 63.5mm x 27.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM100US07
Related LinksECM10, ECM100US07 Datasheet, XP Power Distributor
ECM100US07 Details Description
Related parts for ECM100US07
ADH MOUNT/TIE COMBO 8.5" datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" GOLD datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf