Cypress Semiconductor CY7C1318KV18-250BZC
CY7C1318KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1318KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1318KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1318KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1318KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1318KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1318KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1318KV18-250BZC
Related LinksCY7C1318K, CY7C1318KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1318KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1318KV18-250BZC
SURGE SUPP THYRISTOR 75V TO-92 datasheet.pdf
KB WDU 1.5/10 datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf