Cypress Semiconductor CY7C1325G-133AXCT
CY7C1325G-133AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1325G-133AXCT
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1325G-133AXCT.pdf
Availability of CY7C1325G-133AXCT
QUANTITY
CY7C1325G-133AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1325G-133AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1325G-133AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1325G-133AXCT
Related LinksCY7C1325, CY7C1325G-133AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1325G-133AXCT Details Description
Related parts for CY7C1325G-133AXCT
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 1.04A 70 MOHM datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 24POS datasheet.pdf