Cypress Semiconductor CY7C1329H-166AXC
CY7C1329H-166AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1329H-166AXC
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1329H-166AXC.pdf
Availability of CY7C1329H-166AXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1329H-166AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1329H-166AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1329H-166AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size2M (64K x 32)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1329H-166AXC
Related LinksCY7C1329, CY7C1329H-166AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1329H-166AXC Details Description
Related parts for CY7C1329H-166AXC
IDC CABLE- AKN30A/ AE34M / X datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 8 PORT RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RF TXRX MOD 900MHZ datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf