Cypress Semiconductor CY7C1329S-133AXC
CY7C1329S-133AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1329S-133AXC
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1329S-133AXC.pdf
Availability of CY7C1329S-133AXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1329S-133AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1329S-133AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1329S-133AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Nov/2010
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size2M (64K x 32)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1329S-133AXC
Related LinksCY7C1329, CY7C1329S-133AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1329S-133AXC Details Description
Related parts for CY7C1329S-133AXC
CONN TERM BLOCK 2.54MM 12POS datasheet.pdf
INSERT MALE 25POS CRIMP datasheet.pdf
IC REGISTER SER/PAR I/O 14SOP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 460MA 1.05 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 68MM datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf